czwartek, 9 lipca 2015

Co się dzieje z Twoim ciałem, gdy śpisz?

1. Twoje mięśnie są czasowo sparaliżowane

To niepokojące, ale przecież tak właśnie się dzieje: Twoje mięśnie są odłączone od mózgu. Ale to bardzo dobrze! Zapobiega to niepotrzebnym ruchom, gdy coś Ci się śni.

2. Twoje gałki oczne się poruszają

W fazie snu zwanej paradoksalną pojawiają się marzenia senne, a gałki poruszają się pod powiekami w różnych kierunkach. Nazywamy to także fazą REM, z angielskiego Rapid Eye Movement (dosł. szybkie ruchy oka).
Uważa się, że ruchy te związane są z zapamiętywaniem – procesem, który zachodzi w czasie fazy REM, ale naukowcy dokładnie nie wiedzą, czemu one służą. Czasami są one bezpośrednio związane z treścią snu. Jeśli śni Ci się na przykład, że grasz w tenisa, to Twoje oczy będą wykonywać ruch od prawej do lewej, jak gdybyś obserwował piłkę.
Wśród osób niewidomych zjawisko to nie występuje: zamiast ruchów gałek ocznych osoby te wydają dźwięki i poruszają ciałem.

3. Rośniesz

Nie aż na tyle, żeby tuż po przebudzeniu zostać zawodowym koszykarzem, ale faktem jest, że rośniesz, kiedy śpisz. Dyski chrzęstne znajdujące się między Twoimi kręgami zachowują się jak poduszki: w nocy nawadniają się i pęcznieją, ponieważ nie spoczywa wtedy na nich ciężar Twojego ciała.
Aby uzyskać najlepsze efekty, śpij na boku w pozycji embrionalnej. To pozycja, która minimalizuje nacisk na plecy.

4. Twoje ciśnienie krwi spada

Kiedy leżysz, serce nie musi już pompować tak mocno, żeby przetłoczyć krew od palców u nóg w górę aż do mózgu. Spowalnia, tętnice rozluźniają się i spada ciśnienia krwi. Twój układ krwionośny odpoczywa.
Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny bardziej niż pozostałe dbać o odpowiednią ilość snu. To zmniejsza ryzyko zawału serca.

5. Gwałtowne ruchy

Kiedy zasypiasz, zdarza się, że nagle raptownie podskakujesz. To normalne: zjawisko to występuje u 70% osób. Gwałtowny ruch obejmuje całe ciało lub dotyczy tylko nóg. Często towarzyszy mu wrażenie upadku lub utraty równowagi, czasami krzyk.
W rzadkich przypadkach ruchy te mogą uprzykrzyć życie, jednak najczęściej są zjawiskiem całkiem normalnym. Lekarze mówią na to: „mioklonie zasypiania” (lub napadowe zaburzenia ruchowe).
Jeśli, zasypiając, lubisz wtulić się w ramiona współmałżonka, to pamiętaj, żeby odsunąć się trochę, zanim pogrążysz się we śnie. Dzięki temu nie będziecie budzić się nawzajem.

6. Emisja gazów

Ludzie nie lubią, kiedy o tym mówię, ale prawdą jest, że w nocy rozluźnia się zwieracz, zwiększając ryzyko ulotnienia się gazów.
Na szczęście nasz zmysł powonienia, dotyczy to zwłaszcza Twojego współmałżonka, jest znacznie osłabiony podczas snu. To wyjaśnia także, dlaczego konieczne było wynalezienie alarmów przeciwpożarowych: zapach spalenizny ma małe szanse wybudzić Cię ze snu.

7. Twoja skóra młodnieje

Czy zdarzyło Ci się ostatnio wziąć na ręce małe dziecko tuż po przebudzeniu, po tym jak przespało jak suseł 12 godzin? Cera takiego dziecka jest bardzo miękka i ciepła, ma piękny brzoskwiniowy kolor, jest dobrze nawodniona.
Podczas snu pościsz. W tym czasie Twój organizm produkuje hormon wzrostu, który uwalnia tłuszcz nagromadzony w komórkach tłuszczowych (adipocytach). Dzieje się to po to, aby dostarczyć Twojemu organizmowi energii. Dodatkowo, hormon wzrostu stymuluje również wytwarzanie kolagenu – białka, które buduje m.in. kości, chrząstki, naczynia krwionośne i skórę.
Dobrze przespana noc wpływa odmładzająco na skórę, redukuje bruzdy na twarzy i drobne zmarszczki. I odwrotnie: źle przespana lub – co gorsza – nieprzespana noc pozostawia na twarzy zmarszczki, postarza.
Od dzisiaj już wiesz, dlaczego.

8. Temperatura Twojego ciała się obniża

Tuż przed zaśnięciem temperatura ciała spada, powodując produkcję melatoniny – hormonu snu, który reguluje Twój zegar biologiczny (rytm dobowy).
Twoja temperatura jest najniższa około 2:30 nad ranem. To zwykle o tej porze próbujesz ściągnąć kołdrę ze współmałżonka.

9. Podniecenie seksualne

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety doświadczają uczucia pobudzenia seksualnego podczas fazy REM. Nie ma to nic wspólnego z sugestywnymi snami.
Podczas tej fazy śnisz. Mózg jest wtedy bardziej aktywny, co zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Powoduje to intensywniejszy przepływ krwi do mózgu, ale także do pozostałych części ciała.
To dlatego możesz doświadczyć nieoczekiwanych obrzęków.

10. Jakim jesteś typem, jeśli chodzi o sen?

Mówi się, że ktoś jest „rannym ptaszkiem” lub „nocnym markiem”.
Niektórzy zawsze są w formie, mimo zarwanej nocy, a inni – czują się wiecznie zmęczeni, nawet jeśli śpią długo.
Ta druga grupa osób jest więc najbardziej problematyczna. Jeśli źle sypiasz i jesteś zmęczony w ciągu dnia, to szczerze współczuję.
W newsletterze Poczty Zdrowia przekazałem Ci wiele porad dotyczących naturalnych metod poprawy snu i walki z bezsennością. Linki do artykułów znajdziesz poniżej.
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...