wtorek, 18 sierpnia 2015

Uzdrawiająca moc natury-pomóż sobie sam
Zamieszczam kolejny post od pana Michała Tombaka, tym razem na temat właściwości propolisu.
Hipokrates powiedział – jeśli w przyrodzie jest choroba to znaczy, że w przyrodzie trzeba szukać na nią lekarstwa. Powiedział to kilka tysięcy lat temu i nareszcie go usłyszano, a ponieważ syntetyczne leki coraz częściej zawodzą, naukowcy zaczęli badać skarby z apteki natury. W takich czasach żyjemy. Wszystko trzeba zbadać i naukowo potwierdzić. Niech mi ktoś powie, że nie mieli racji starożytni mędrcy mówiąc, "wszystko co nowe, to dobrze zapomniane stare"
Na przykład, niemieccy naukowcy przez 10 lat badali na grupie 50 tys osób, zbawienny wpływ czosnku na pracę układu krążenia i naukowo udowodnili, że jest bardzo skuteczny. Z kolei amerykańscy naukowcy z chicagowskiego medycznego uniwersytetu, w ciągu 5 lat na licznej grupie osób badali skuteczność propolisu (kitu pszczelego) w leczeniu raka prostaty i udowodnili – jest bardzo skuteczny. Podobnie było z papryczką chili, kurkumą, pestkami moreli, siemieniem lnianym itp. itd. Wszystkie te badania są potwierdzeniem znanej myśli Hipokratesa, "Człowieka leczy przyroda, medycyna powinna ją w tym wspierać" Można zatem wyciągnąć następujący wniosek: korzystajmy z przepisów naszych przodków, nie czekając, aż zostaną one potwierdzone naukowo. Zanim naukowcy wzięli się za badanie propolisu już ponad 2 tysiące lat temu Hipokrates korzystał z jego właściwości przy leczeniu różnego rodzaju chorób. Nie wykluczam, że nowotworów również. W starożytności uważano propolis za eliksir młodości i długowieczności, był szeroko stosowany jako środek leczniczy.
Nazwa propolis pochodzi z języka greckiego. Propolis jest mieszanką żywic zebranych przez pszczoły z różnego rodzaju roślin. Posiada kilkaset aktywnych biologicznie substancji, z których wymienię najważniejsze: bioflawonoidy -"pogromcy"wolnych rodników (główni sprawcy wszelkich naszych chorób i przedwczesnego starzenia), kwasy aromatyczne, olejki eteryczne, woski, witaminy A, C, D, E, H i z grupy B, aminokwasy, magnez, fosfor, cynk, selen i inne. Wszystkie te substancje są niezwykle ważne dla prawidłowej pracy naszego układu odpornościowego. Właśnie dlatego propolis jest tak skuteczny!
Lecznicze właściwości propolisu: likwiduje stany zapalne (niszczy bakterie, wirusy i grzyby), jest skuteczny przy leczeniu trudno gojących się ran, zapobiega uszkadzaniu mięśnia sercowego, reguluje ciśnienie krwi, uszczelnia naczynia włosowate, likwiduje żylaki i hemoroidy. Wzmacnia układ immunologiczny i układ nerwowy. Posiada właściwości przeciwnowotworowe.
Naukowcy w czasie badań podawali propolis osobom chorym na raka prostaty. Zostało udowodnione, że kwas kawowy, który wśród innych życiodajnych substancji jest również obecny w propolisie, hamuje rozwój komórek nowotworowych we wczesnych stadiach raka prostaty.
Propolis, jeśli powiedzieć w sporym uproszczeniu, spełnia w ulu rolę cementu (jest lepki). Przy jego pomocy pszczoły uszczelniają ul, żeby nie przedostali się do niego różni, nieproszeni goście (bakterie, inne owady itp.) W podobny sposób propolis "działa" w naszym organizmie. Jakby „cementuje” (zapycha) naczynia krwionośne, którymi do guza nowotworowego dopływają "substancje odżywcze". W jaki sposób propolis "potrafi" odróżnić jakie naczynia trzeba "zacementować", na razie jest zagadką. Natomiast to, że propolis hamuje rozrost guzów nowotworowych, a czasami nawet je likwiduje, zostało udowodnione.
Na podstawie tych badań, jak również doświadczenia Hipokratesa mogę domniemywać, że propolis jest w stanie zahamować rozrost nie tylko guzów prostaty, ale również innych rodzajów nowotworów, które występują na przykład w narządach kobiecych, wątrobie czy jelicie grubym.
Póki co, nie traćmy czasu. Stosujmy propolis w celach profilaktycznych. Zażywajmy go regularnie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, a na pytanie jak długo, odpowiadam: aż do później starości, do końca naszego życia, które dzięki stosowaniu propolisu będzie nie tylko zdrowsze ale i dłuższe.
Najprostszy sposób stosowania propolisu w celach profilaktycznych jest następujący:
do 30-40ml ciepłej, przegotowanej wody dodać łyżeczkę miodu (każdego gatunku), wymieszać, dodać 15-20 kropel nalewki z propolisu na spirytusie (kupić w aptece ziołowej). Wypić i popić 1/2 szklanki ciepłej wody.
Ponieważ było bardzo wiele pytań na temat naturalnych kosmetyków , podaję przepis na maseczkę z użyciem propolisu. Jest to maseczka przeciwzmarszczkowa i odmładzająca. Może być stosowana na twarz, szyję i dekolt.
Składniki:
łyżka płynnego miodu
propolis na spirytusie- 3-5 kropel
łyżka oliwy z oliwek
żółtko
cytryna – 3-5 kropel soku
Sposób przyrządzenia:
Do miseczki włożyć łyżkę płynnego miodu, dodać 3-5 kropli propolisu na spirytusie, wymieszać. Następnie dodać łyżkę oliwy, wymieszać, a na końcu dodać żółtko i 3-5 kropli soku z cytryny. Dobrze wymieszać i nałożyć maseczkę na 20 minut na twarz, szyję i dekolt. Po tym czasie, nie zmywać maski, nałożyć ciepły kompres (wilgotny ręcznik) na 2-5 minut, a po upływie tego czasu, w razie potrzeby nadmiar wytrzeć tym ręcznikiem.
Teraz coś dla osób, których nękają bardzo ciężko gojące się rany. Dotyczy to schorzeń typu:
Owrzodzenia - rany żylakowe -chroniczna choroba żylna kończyn dolnych, zespół po zakrzepowy prowadzący m.in. do powikłań zwanych owrzodzeniami podudzi. Najczęściej występuje to u osób chorych na cukrzycę.
Na ten rodzaj dolegliwości mogę doradzić maść propolisową, szeroko stosowaną w podobnych przypadkach w medycynie ludowej:
Składniki:
miód
propolis na spirytusie
Przygotowanie: Propolis połączyć z miodem w proporcji 1:1, dobrze wymieszać. Nałożyć maść na jałowy gazik umieścić na ranie, zabandażować i zostawić na kilka godzin. Stosować codziennie od 1 do 2 tygodni do całkowitego zagojenia rany.
Uwaga: osobom uczulonym na produkty pszczele zalecamy obowiązkową konsultację z lekarzem. Porady dotyczące stosowania propolisu w celach leczniczych należny zasięgnąć u lekarza naturopaty.
Rozszerzyć wiedzę na temat właściwości propolisu można na licznych stronach pszczelarskich
Na zdrowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...