Medycyna naturalna, nasze zdrowie, fizyczność i duchowość
Primum non nocere
… choroby wypisane na twarzy …
Oczywiście ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz, a baczna obserwacja swojego organizmu pomoże lekarzowi trafnie tę diagnozę postawić.
Zacznijmy od oczu. Jeśli nasze oczy często są opuchnięte, może to oznaczać problemy z tarczycą lub być objawem niewydolności nerek. Podkrążone oczy, objawiające się charakterystycznymi sinymi podkówkami pod oczyma to również powód do niepokoju. Jeśli są efektem zmęczenia i niewyspania, wystarczą okłady z herbaty oraz żel ze świetlika. Jeśli natomiast pojawiają także wtedy, kiedy się wysypiamy i jesteśmy wypoczęci, mogą być sygnałem alergii lub nadciśnienia tętniczego. Objawem niewłaściwego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi mogą być z kolei charakterystyczne żółte grudki wokół oczu, o nieregularnym kształcie. Nie są one tylko problemem estetycznym i wizyta u kosmetyczki nie wystarczy, by rozwiązać problem. Na początek warto sprawdzić poziom cholesterolu i trójglicerydów, a z wynikami należy udać się do lekarza. Natomiast u osób z nadciśnieniem tętniczym lub z problemami z cholesterolem można zaobserwować wyraźną żółtą obwódkę wokół tęczówek oczu.
Zmarszczki są zwykle objawem starzenia się organizmu, jeśli jednak na naszym czole w krótkim czasie pojawiły się wyraźne głębokie, poprzeczne bruzdy mogą być one objawem problemów z praca jelit. Natomiast pionowe wyraźne zmarszczki między oczyma świadczyć mogą o złej pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Włosy to również bogate źródło informacji o stanie zdrowia. Matowe włosy są zwykle efektem niewłaściwie zbilansowanej diety. To wyraźny sygnał, że nasz organizm domaga się białka, aminokwasów, cynku, selenu lub żelaza. Zwykle, kiedy włosy tracą swój blask, udajemy się do drogerii w poszukiwaniu odżywki do włosów, tymczasem swoje kroki powinniśmy skierować do… dietetyka.
Jeśli natomiast włosy zaczynają nam wypadać intensywniej niż zwykle, może to być objawem kilku problemów. Po pierwsze może to oznaczać zaburzenia hormonalne. Tego typu objawy mogą pojawić się po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, po urodzeniu dziecka, a także w okresie menopauzy.
Wypadanie włosów może także oznaczać, że nasz organizm poddany był działaniu długotrwałego lub bardzo silnego stresu. Może być również informacją o problemach z niedoczynnością tarczycy. W pierwszym przypadku wystarczy wyeliminowanie źródła stresu lub wizyta u psychologa, natomiast w przypadku problemów z tarczycą zająć się nami powinien endokrynolog.
Rumieńce bywają objawem zwykłego zawstydzenia, pojawić się mogą także na skutek gorąca lub dużego wysiłku, jeśli natomiast towarzyszą nam niezależnie od czynników zewnętrznych – warto skonsultować to z lekarzem. Rumieńce mogą być bowiem zwiastunem problemów z nadciśnieniem, a także sygnalizować cukrzycę. Temu drugiemu schorzeniu towarzyszy zwykle silne pragnienie.
Nasz nos także mówi nam o tym, ja czuje się nasze ciało. Jeśli zdarza się nam krwawienie z nosa – np. rano, kiedy gwałtownie zrywamy się z łóżka, albo w skutek wysiłku tudzież silnego stresu – może być to informacja o nadciśnieniu tętniczym.
Jeśli natomiast końcówka nosa przybiera nienaturalny, siny kolor może to być sygnałem nieprawidłowej pracy serca lub płuc.
Usta także mówią wiele o tym, jak miewa się nasz organizm. Jednym z podstawowych sygnałów są pękające kąciki ust. Zwykle oznaczają one poważne braki witaminy B12, a także deficyt żelaza i cynku. Warto wówczas uważniej przyjrzeć się swojej diecie i uzupełnić braki, aby nie doprowadzić do problemów z układem nerwowym lub zaburzeń widzenia. Wąsik nad ustami u kobiety może sygnalizować zachwianie między poziomem estrogenów i testosteronu. Konieczna jest wizyta u ginekologa oraz endokrynologa.
Jeśli odczuwasz uciążliwe i ciągłe swędzenie skóry może to być pierwszym objawem alergii, ale też problemów z tarczycą, niewydolnością wątroby lub chorób krwi. Jeśli natomiast skóra jest wyjątkowo blada, a nie urodziłeś się z bardzo jasną karnacją – może to świadczyć o anemii. Stan taki jest groźny dla organizmu i może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza.
Jeśli natomiast odczuwasz stały ucisk w gardle, może to być sygnał ostrzegawczy informujący o rozrastającym się wolu, powiększonej tarczycy, problemach z migdałkami lub węzłami chłonnymi. Warto te objawy skonsultować z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań.
Różne sfery twarzy są połączone z konkretnymi narządami wewnętrznymi. W przypadku gdy zauważymy jakieś zmiany na skórze typu przebarwienia, krostki, plamy warto sprawdzić, który narząd właśnie intensywniej pracuje. Tak samo jak w przypadku stanu włosów, naprawienie stanu skóry nie powinno zaczynać się od zakupu maści czy kremu,ale od zmiany sposobu odżywiania i stylu życia.
Jak można sobie pomóc?
Nie bez przyczyny uwidaczniają się oznaki chorób na twarzy, ale działa to również w drugą stronę – możemy sobie pomóc stymulując określone punkty i obszary na twarzy. Taki zabieg, która poprzez centralny układ nerwowy wpływa na poszczególne narządy /układy /części naszego ciała nazywa się refleksoterapią twarzy. Dzięki refleksologii twarzy możliwa jest ocena stanu zdrowia poszczególnych organów, które jeśli są zaburzone, dają sygnały na twarzy w postaci tzw. złogów, zmiany zabarwienia czy struktury skóry. Tkanki twarzy i receptory, które są tam zlokalizowane są bardzo czułe na wszelkie zmiany energetyczno-fizyczne w organizmie. Na twarzy można znaleźć tzw. pierwotną energetyczną przyczynę wszystkich zaburzeń. Przyczyny zaburzeń mogą być bardzo różne a ich objawy niespecyficzne dla „zaatakowanego” narządu.
Wprawny refleksolog potrafi określić, który narząd jest zaburzony, a następnie poprowadzić postępowanie przyczynowe i objawowe. Zmiany na twarzy będą też wskazywały na obszary ciała, które w przyszłości mogą być zagrożone zmianami, a dzięki temu klienci zyskują czas na zapobieganie rozwojowi zaburzeń i zadbanie o swoją dobrą kondycję. Techniki masażu refleksorycznego twarzy i głowy wywołują efekt liftingu twarzy, poprawiają krążenie krwi i limfy, stymulują mięśnie i przewodnictwo nerwowe. Sprawiają, że twarz jest rozjaśniona, zaróżowiona, jędrna a zmarszczki wygładzają się.
Poniżej lista oznak możliwych dysfunkcji organizmu.
Anemia:
- bladość twarzy,
- brązowe zabarwienie
- dolnej powieki,
- perłowe zabarwienia białkówki oka,
- perłowe zabarwienie zębów,
- bladość małżowin usznych,
- zajady w kącikach ust,
- uczucie pieczenia języka,
- język gładki, czerwony.
Nadciśnienie:
- czerwony, guzowaty nos z żyłkami,
- zrośnięte brwi,
- zaczerwienienie policzków.
Niedociśnienie:
- bladość poszczególnych fragmentów policzków,
- bladość skóry czoła,
- bladość twarzy,
- obwisłe powieki.
Bóle głowy:
- zmarszczki z jednej strony czoła,
- wyraźna zmarszczka między brwiami.
Twory hemoroidalne (krwawnicowe) na organach wewnętrznych:
- plamy pigmentacyjne na dolnej wardze.
Zapalenie wątroby:
- żółte białkówki oczu,
- żółtawość skóry,
- policzki zapadnięte z obu stron,
- żółte zabarwienie skóry wokół ust,
- nieznaczne żyłki na skrzydełkach nosa,
- brązowe zabarwienie skóry wokół oczu,
- ciągłe występowanie białych plam na paznokciach,
- zgrubienie dolnego brzegu wargi.
Nieżyt żołądka:
- biały nalot na środkowej trzeciej części języka,
- bladość małżowin nosowych.
Cukrzyca:
- gładka sucha dolna warga z sinoczerwonym zabarwieniem,
- pojawienie się martwych włosów,
- wczesna siwizna.
Skłonność do cukrzycy:
- suchy i popękany język,
- wąska górna warga.
Trzustka przeciążona na granicy choroby:
- pomarszczona skóra twarz,
- zgrubienia poniżej oczu.
Zapalenie prostaty:
- bardzo gruba dolna warga,
- bladoróżowe zabarwienie skóry wokół oczu.
Nadmierne obciążenie tarczycy, mogące doprowadzić do choroby:
- wypukłe paznokcie,
- częste mruganie,
- nalot na dolnych powiekach,
- opuchnięta szyja,
- górny brzeg ucha zwinięty w rurkę.
Osłabienie funkcji gruczołów płciowych u kobiet:
- włosy na górnej wardze,
- zakola na czole u kobiet,
- gęste krzaczaste brwi.
Zapalenie gruczołów płciowych:
- głębokie zmarszczki na szyi,
- blade płatki uszu,
- opuchnięta górna warga.
Schorzenia żołądka:
- zmiany kształtu paznokcia na palcu środkowym,
- pojawienie się pęknięć.
Zaparcia:
- brązowa skóra wokół oczu.
Zaburzenia krążenia krwi:
- zbielenie koniuszka nosa,
- zrośnięte brwi,
- wczesna siwizna,
- bladość twarzy,
- bladość warg,
- zgrubienie na paznokciach.
Krew – objawy zastoinowe:
- na skórze koło nosa popękane naczynia krwionośne.
Mała ilość erytrocytów we krwi:
- blada dolna (wewnętrzna) część języka.
Choroby płuc:
- oba ramiona obwiśnięte,
- zaczerwienienie policzków,
- częste krwotoki z nosa,
- wypukłe paznokcie.
Niedobór witaminy A:
- niezdolność do płaczu,
- przy wchodzeniu ze światła do ciemnego pomieszczenia utrata zdolności widzenia.
Niedobór witaminy B:
- obrzmiewanie języka.
Niedobór żelaza w organizmie:
- zapadłe sinawe powieki dolne,
- okresowe pojawienie się białych plam na paznokciach,
- czerwone uszy,
- częste zajady w kącikach ust.
Niedobór wapnia w organizmie:
- błyszcząca skóra uszu.
Niedobór magnezu:
- drżenie dolnej powieki,
- przypływ energii po godz. 20,
- zaczerwienienie skóry koło nosa.
Niedobór substancji mineralnych w organizmie:
- kruche, łamliwe paznokcie.
Wyczerpany system nerwowy:
- trudności przy wchodzeniu po schodach (szczególnie w młodym wieku).
Zaburzenia przemiany materii:
- nalot na dolnych powiekach,
- białe plamy na paznokciach.
Zaburzenia funkcji trawienia:
- podłużne bruzdy na paznokciach w połączeniu z różnymi wypryskami na skórze,
- czerwone uszy.
Chore nerki:
- duża i mięsista górna warga,
- gruba skóra na czole i głębokie zmarszczki,
- czerwone uszy,
- obrzmiałe dolne powieki,
- długie, wąskie wypukłe paznokcie,
- ciągła obecność białych plam,
- powstawanie worków pod oczami.
Choroby i zaburzenia funkcji pęcherzyka żółciowego:
- żółte zabarwienie skóry koło ust,
- pożółknięcie zębów,
- żółta skóra koło oczu,
- ciągłe bóle w okolicy prawej łopatki,
- żółte zabarwienie oczu.
Choroby pęcherza moczowego:
- obrzmienie dolnych powiek i ich zabarwienie na różowo-siny kolor.
Serce – niewydolność i choroby:
- woskowe zabarwienie dolnych powiek,
- obrzmiałe dolne powieki,
- grube żyły na szyi,
- trudności przy wchodzeniu po schodach.
Skłonność do zawału serca:
- drętwienie przy nacisku miejsca między dolna wargą a podbródkiem.
Wrzody żołądka:
- bóle w lewej łopatce,
- biały koniuszek nosa.
źródła:
http://www.psychologiawygladu.pl/2013/12/objawy-chorob-wypisane-na-twarzy.html
http://www.psychologiawygladu.pl/2013/12/objawy-chorob-wypisane-na-twarzy_27.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz