Rzepik niezawodny w chorobach wątroby, układu pokarmowego, śluzówek
Rzepik pospolity [Agrimonia eupatoria] jest jednym z najstarszych ziół stosowanych na ziemiach polskich. Podczas wykopalisk w w Biskupinie zaleziono zbiornik zawierający soczewicę, groch, bób i właśnie rzepik, co świadczy że używano go już przed naszą erą.Rzepik pospolity jest rośliną wieloletnią wyrastającą do 1 m wysokości. Na sztywnej, słabo rozgałęzionej łodydze ma niewiele liści. W drugiej połowie czerwca na łodygach pojawiają się żółto-złote pięciopłatkowe kwiaty zebrane w kwiatostany podobne do dziewanny.
Roślina lubi miejsca suche i słoneczne. Rzepik spotkamy przy rumowiskach, drogach, miedzach, skarpach i w rzadkich, widnych lasach. Kwitnące ziele zbieramy od czerwca do sierpnia. Suszymy w zacienionych, przewiewnych miejscach.
Rzepik pospolity właściwości i zastosowanie
Rzepik w gwarze ludowej nazywany jest parzydłem, kościelną wieżą i wątrobowym zielem. Dawne nazewnictwo często wskazuje na konkretne cechy i działania lecznicze roślin. Mówiła o tym starożytna teoria zwana doktryną podpisów. A rzepik od niepamiętnych czasów stosowano we wszelkich chorobach i niedomaganiach wątroby.
Dzięki unikalnej kompozycji aktywnych składników rzepik wykazuje szerokie działanie na cały układ pokarmowy.
- Jest niezawodnym środkiem aktywizującym pracę wątroby i dróg żółciowych, zapobiega stłuszczeniu wątroby.
- Pomaga we wszelkich zaburzeniach trawienia, zastoju wątrobowym, stwardnieniu wątroby, schorzeniach śledziony
- Ogranicza nadmierny przerost flory bakteryjnej,
- Łagodzi stany zapalne całego przewodu pokarmowego, reguluje metabolizm.
- Przynosi dobre efekty w leczeniu biegunek u dzieci, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, szczególnie wskazany przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.
Rzepik pospolity w innych schorzeniach:
- rzepik ma działanie przeciwzapalne, moczopędne, tonizujące
- wzmacniające błonę śluzową
- wykazuje silne działanie lecznicze także we wszystkich stanach zapalnych jamy ustnej i garda
- Pomaga w leczeniu anginy, chorób gardła, krtani, zapalenia błon śluzowych jamy ustnej. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużo mówią lub śpiewają, powinny mieć stale rzepik w domowej apteczce.
- Ziele wspomaga leczenie dróg moczowych, pomaga w likwidowaniu obrzęków i cellulitu wodnego.
- Doskonale działa w przypadku niedokrwistości, reumatyzmu.
Dzieje fitoterapii notują, że Mitrydates Eupator, król Pontu, pierwszy zastosował rzepik do leczenia swojej chorej wątroby i za jej skuteczność obdarzył roślinę królewską łaską. Stąd nazwa eupatoria. Działo się to w roku 120 p.n.e. nad Morzem Czarnym. Przyjemny, żywiczny zapach tej rośliny zwrócił uwagę fitoterapeutów, którzy odkryli, że można nią leczyć nowotwory, co zresztą czynię w mojej codziennej praktyce lekarskiej. Rzepik wchodzi w skład Cholegranu i Gastrogranu. Źródło: Apteka Natury – poradnik zdrowia.
Rzepik pospolity przepisy lecznicze
Herbatka z rzepiku
1 kopiastą łyżeczkę do herbaty ziół zaparza się 1/4 litra wody i pozostawia na krótko do naciągnięcia.
W starych księgach czytamy:
herbatka z rzepiku, pita przez pewien okres czasu trzy razy dziennie po jednej szklance, leczy rozszerzenie serca, żołądka i jelit oraz rozedmę płuc, schorzenia nerek i pęcherza. A przy żylakach i owrzodzeniu podudzi zaleca się maść z rzepiku, którą stosuje się w podobny sposób jak maść nagietkową. Na maść bierze się 4 kopiaste garście drobno posiekanych liści, kwiatów i łodyg na 250 g smalcu.Napar z ziela rzepiku
2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami wrzątku, zaparzać pod przykryciem 15 minut. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami przy biegunkach, dolegliwościach trawiennych, dolegliwościach wątroby i dróg żółciowych.
Wysuszone śluzówki gardła
Wymieszać w równych częściach ziele rzepiku i ślazu. 3 łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wody, zagotować, parzyć pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu pić ciepłą herbatkę w ciągu dnia. Wzmacnia również śluzówkę przewodu pokarmowego.
Dodatkowo nieco mocniejszym wywarem 2 łyżki mieszanki na szklankę wrzątku należy głęboko płukać gardło a przed snem warto zrobić okład na szyję. [wg S.Korżawskiej]
Inne zastosowania rzepiku
Schorzenia wątrobyStosuje się herbatkę mieszaną ze 100 rzepiku, 100 g przytulii i 100 g marzanki wonnej – 1 łyżeczkę na szklankę. Codziennie rano wypić na czczo 1 szklankę herbatki, a a wciągu dnia łykami wypić 2 kolejne szklanki łykami
Mieszanka na kamienie nerkowe, piasek w nerkach
Wymieszać rzepik, wilżynę ciernistą, tasznik i liście brzozy w równych proporcjach. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, pozostawić na minutę do naciągnięcia.
Kąpiel regenerująca, na obrzęki i cellulit
3-4 garście świeżych ziół lub 200 g suszonych ziół zaparzyć w 2 litrach wody. Przecedzony dolać do wanny z wodą. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Po kąpieli nie należy wycierać ciała lecz owinąć się ręcznikiem lub płaszczem kąpielowym i położyć na godzinę do łóżka.
Napar przy wypadaniu włosów
Rzepik, dziurawiec, krwawnik, owoc dzikiej róży i kwiat lipy wymieszać w równych ilościach. Do płukania głowy stosować 3 łyżki mieszanki na l litr wody.
Odwar do użytku zewnętrznego
2-3 łyżki rzepiku zalać litrem wody, gotować 10 minut. Na irygacje przy białych upławach. Do płukania i kompresów z dodatkiem l łyżeczki miodu. Na zapalenie gardła, anginę, zapalenie języka, afty, zapalenie jamy ustnej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz