środa, 17 lipca 2019

Kolagen domowej roboty – na zdrowe stawy i piękną cerę

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, budulcem skóry, ścięgien, kości, stawów, rogówki oka.   Kolagen jest odpowiedzialnej za gęstość skóry i utrzymanie jej napięcia.  Wiązanie wody i utrzymanie nawilżenia.  Procesy regeneracji i odmładzanie organizmu.  Jego główne cechy to sprężystość, rozciągliwość i duża wytrzymałość na urazy mechaniczne.
Stanowi ochronę narządów wewnętrznych: nerek, wątroby, żołądka  – przytrzymuje je we właściwym położeniu. Kolagen porównuje się do sprężystego rusztowania łączącego mięśnie z kośćcem, działa jak klej, który trzyma komórki i tkanki ciała ryzach.
Ponadto kolagen pełni ważną rolę w układzie odpornościowym – aktywnie powstrzymuje rozwój patogenów.
Po 25 roku życia produkcja kolagenu maleje. Kolagenowe rusztowanie staje się słabsze i traci spójność. Skutkuje to stopniową utratą jędrności skóry, powstawaniem zmarszczek, zaburzeniami narządów ruchu, sztywnieniem stawów, bólami kręgosłupa, nadmiernym wypadaniem włosów, powstawaniem pomarańczowej skórki.
Współczesna dieta jest uboga w żywność pobudzającą produkcję elastyny i kolagenu. Na rynku są dostępne suplementy w postaci tabletek czy proszku ale sporo kosztują, przy czym cechują się małą przyswajalnością w postaci stałej.  Z kolei po rozcieńczeniu traci się część substancji, która między innymi osiada na dnie naczynia.
Kolagen domowej roboty
kolagen-domowej-roboty-na-zdrowe-stawy-i-piekna-cere
Istnieje sposób na wyprodukowanie kolagenowego wywaru w warunkach domowych tanim kosztem.W formie bardzo dobrze przyswajalnej, która gwarantuje wysoką skuteczność i bardzo dobre efekty m.in
  • zdrowszy i młodszy wygląd skóry twarzy i całego ciała
  • mocniejsze i zdrowsze włosy
  • bardziej elastyczne stawy
  • ustąpienie bólów kości szczególnie w obrębie kręgosłupa
  • wzmocnienie naczyń krwionośnych
  • poprawa ukrwienia tkanek
  • poprawa metabolizmu
Najwięcej najlepiej przyswajalnego kolagenu jak udowodnili naukowcy z Uniwersytetu w Tajwanie znajduje się w kurzych łapkach. Kurze nóżki to głownie kości, skóra, ścięgna i chrząstki bogate w dobrze przyswajalny wapń i białka – głównie właśnie w kolagen. Wiele lat temu dr Harry Robertson prowadził badania nad wykorzystaniem kurzych nóżek w regeneracji nerwów, kości, ścięgien, neuronów i leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego. Z powodów sanitarnych FDA przerwało obiecujące badania.

Wywar kolagenowy przepis

1 kg kurzych łapek starannie umyć i natrzeć solą.
Włożyć do wrzątku na 3 minuty. Po ostudzeniu obrać z żółtych błon, można usunąć pazury.
Zalać wodą i gotować bardzo długo (2-3 godziny) na wolnym ogniu aż mięso zacznie samo odchodzić od kości.
Przed końcem gotowania można dodać marchewkę i włoszczyznę
Jak mięso zacznie oddzielać się od kości łapki z wywaru, usunąć kości, samo mięso wrzucić ponownie do wywaru.
Zagotować odparowując większość wody zbierając tłuszcz z powierzchni.
Przelać do pojemniczków o wielkości 100 ml, odstawić do wystudzenia. Po stężeniu wstawić do zamrażalnika.
Co 2 dni spożywać 100 ml rozmrożonej galaretki koniecznie z dodatkiem witaminy C. Może to być sok z cytryny, natka pietruszki itd
Już po 10-14 dniach suplementacji będą widoczne rezultaty.
kolagen-kurze-nozki
Być może niektórzy skrzywią się na myśl o jedzeniu kurzych łapek. Cóż, w niektórych krajach są one prawdziwym rarytasem. Dużą popularnością cieszą się w kuchni chińskiej, wietnamskiej, filipińskiej, koreańskiej, jamajskiej.  Zresztą nie potrzeba daleko wybiegać. Dawniej w Polsce  gotowano na nich zupy i wywary, robiono galaretki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...