Zdrowie na talerzu – pożywna zupa z jarmużu zamiast antybiotyków
Pomimo że można go kupić niemal na każdym stoisku warzywnym jest w Polsce niezbyt popularny, używany raczej do dekoracji półmisków z potrawami.A szkoda bo jarmuż ma bardzo silne właściwości zdrowotne, w niektórych krajach jest nawet nazywany „królem warzyw”.
Jedna filiżanka jarmużu zaspakaja dzienną dawkę witaminy K, A i C, manganu i miedzi. Jarmuż zawiera również witaminy z grupy B, wapń, potas, błonnik, beta karoten, chlorofil i 45 unikalnych flawonoidów m.in. zeaksantynę i luteinę niezbędne dla wzroku oraz sulforafan silny przeciwutleniacz mający udowodnione właściwości przeciwnowotworowe.
George Matleljan poleca pożywną zupę z jarmużu, która natychmiast stawia na nogi nawet w ciężkiej grypie, wzmacnia i rozgrzewa organizm, dodaje energii, wzmacnia system odpornościowy, dostarcza łatwo przyswajalnych składników odżywczych, chroni przed nowotworami, zapobiega stanom zapalnym w tym stawów, chroni przed chorobami serca, udarem mózgu, zapobiega zakrzepom i ma wiele innych prozdrowotnych właściwości.
Po prostu leczenie jedzeniem czyli zdrowie na talerzu.
Składniki:
1 średnia cebula
4 ząbki czosnku
1 litr bulionu własnoręcznie ugotowanego, najlepiej na kościach lub z prawdziwej kury
1 średnia marchewka
½ średniego selera ew. 2 łodyżki selera naciowego
2 czerwone ziemniaki
3 filiżanki pokrojonego jarmużu bez łodyg
2 łyżeczki suszonego tymianku
2 łyżeczki suszonej szałwii
Sól i pieprz do smaku
W wersji wegetariańskiej: 1/2 filiżanki żółtego grochu zamiast bulionu mięsnego
Zupa z jarmużu
Posiekać cebulę i czosnek, odstawić na 5 minut dla lepszego wydobycia aktywnych składników. Podgrzać w garnku 1 łyżkę bulionu, dodać posiekaną cebulę, intensywnie mieszając ok. 5 minut następnie dodać czosnek i podgrzewać jeszcze przez minutę.
Dolać bulion, pokrojony seler i marchewkę i gotować ok. 5 minut. W międzyczasie ugotować jarmuż na parze przez około max. 3-4 minuty aby zachować właściwości. Do bulionu dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, jak będą miękkie dodać suszony tymianek i szałwię. Zdjąć z ognia, po kilku minutach jak zupa nie jest wrząca dodać jarmuż, pieprz i sól do smaku.
Przykryć pokrywką i po kilku minutach można podawać najlepiej z zieloną natką pietruszki.
UWAGA:
Zupę z jarmużu można również przygotować na domowym bulionie wegetariańskim z grochem, lecz nie ma ona tak pełnych właściwości leczniczych jak na bulionie z kości lub kury.
W wielu starych, nawet antycznych kulturach bulion na kościach gotowany powoli przez wiele godzin na bardzo małym ogniu, tak aby ledwie „pykał” stanowił bardzo ważny element diety i leczenia.
W ten sposób wywar staje się źródłem łatwo przyswajalnych istotnych składników odżywczych, jak również kolagenu i kwasu hialuronowego mających istotny wpływ na układ kostny, stawy i ….piękną skórę. Naukowcy z Uniwersytetu w Nebrasce dowiedli, że taki bulion łagodzi stany zapalne, silnie wzmacnia organizm, ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, zmniejsza stany zapalne dróg oddechowych. Taki wywar uszczelnia jelita i jest nieocenionym remedium w innych chorobach układu pokarmowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz