środa, 25 listopada 2015



CYNAMON: właściwości lecznicze. Cynamon dobry na odchudzanie, trądzik, przeziębienie
Autor: Monika Majewska
Cynamon to przyprawa, której właściwości docenia się przede wszystkim w okresie Bożego Narodzenia. Tymczasem cynamon ma także inne zastosowanie - to sprawdzony środek na odchudzanie, cellulit i trądzik. Pomoże także w okresie przeziębienia i przy dolegliwościach żołądkowych. Sprawdź, jakie jeszcze działanie ma cynamon i olejek cynamonowy.
Cynamon, czyli zmielona kora cynamonowca cejlońskiego (Cinnamonum cassia), to przyprawa, której właściwości docenia się przede wszystkim w okresie świątecznym. Wielu z nas nie wyobraża Bożego Narodzenia bez ciepłego, delikatnego, słodkiego, korzennego zapachu tej przyprawy. Tymczasem cynamon, a także olejek cynamonowy oraz nasiona cynamonowca, znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także kosmetyce i lecznictwie. Cynamon to bowiem skarbnica licznych substancji zdrowotnych, z których za najcenniejsze uważa się aldehyd cynamonowy, który nadaje cynamonowi charakterystyczny zapach i wykazuje właściwości antynowotworowe, oraz epikatechinę, która razem z aldehydem może zapobiec rozwojowi chorób neurodegradayjnych i wspomóc ich leczenie. Poza tym cynamon należy do grupy termogeników, czyli substancji przyspieszających przemianę materii i spalanie tłuszczu.
Cynamon - właściwości antynowotworowe
Jednym z najważniejszych składników cynamonu jest aldehyd cynamonowy. Jak dowiedli naukowcy, związek ten wykazuje właściwości antynowotworowe i może pomóc w walce z rakiem jelita grubego - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Arizony (USA), których wnioski opublikował serwis EurekAlert. Podczas badań prowadzonych na myszach naukowcy zauważyli, że aldehyd cynamonowy dodawany do pożywienia gryzoni pomagał ich komórkom pozbywać się toksyn, zwiększał ich potencjał regeneracyjny oraz chronił je przed kancerogenami (czynnikami rakotwórczymi).
Cynamon a choroba Alzheimera i Parkinsona
Aldehyd, a także inny składnik cynamonu - epikatechina, może opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera, a nawet zapobiec jej pojawieniu się - przekonują Naukowcy z University of California (USA) na łamach "Journal of Alzheimer's Disease". Ich zdaniem związki te mogą zapobiegać powstawaniu splątków neurofibrylarnych, charakterystycznych dla choroby Alzheimera.
Z kolei naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rush (USA) podczas badań na myszach odkryli, że cynamon może odwrócić biomechaniczne, komórkowe i anatomiczne zmiany w mózgach cierpiących na chorobę Parkinsona. Takie właściwości cynamon zawdzięcza substancji o nazwie benzoesan sodu. Jest to środek stosowany do konserwacji żywności, który powstaje z cynamonu na skutek procesów metabolicznych w wątrobie i w takiej postaci może przenikać do mózgu. Chociaż każdy rodzaj cynamonu ulega rozpadowi do benzoesanu sodu, badacze największą nadzieję pokładają w cynamonie cejlońskim, który jest najczystszą odmianą tej przyprawy.
Wartości odżywcze zmielonego cynamonu (w 100 g/w 1 łyżeczce, tj 2,6 g)

Wartość energetyczna - 247/6 kcal
Białko ogółem - 3.99/0.10 g
Tłuszcz - 1.24/0.03 g
Węglowodany - 80.59/2.10 g (w tym cukry proste 2.17/0.06)
Błonnik - 53.1/1.4 g

Witaminy

Witamina C – 3.8/0.1 mg
Tiamina – 0.022/0.001 mg
Ryboflawina – 0.041/0.001 mg
Niacyna - 1.332/0.035 mg
Witamina B6  - 0.158/0.004 mg
Kwas foliowy -  6/0 µg
Witamina A – 295/8 IU
Witamina E – 2.32/0.06 mg
Witamina K - 31.2/0.8 µg

Minerały
Wapń – 1002/26 mg
Żelazo - 8.32/0.22 mg
Magnez - 60/2 mg
Fosfor - 64/2 mg
Potas - 431/11 mg
Sód – 10/0 mg
Cynk - 1.83/0.05 mg

Kwasy tłuszczowe
Nasycone - 0.345/0.009 g   
Jednonienasycone - 0.246/0.006 g
Wielonienasycone - 0.068/0.002 g
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Cynamon na dolegliwości żołądkowe
Wyciąg z kory cynamonu cejlońskiego oraz olejek cynamonowy wspomagają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Preparaty te stosowane są w zatruciach pokarmowych oraz przy biegunkach. Olejek cynamonowy dodatkowo pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega zaburzeniom jelitowym. Z kolei wyciąg z kory cynamonowca cejlońskiego zapobiega wrzodom żołądka.
Cynamon obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi
Zarówno wyciągi z kory cynamonowca, jak i olejek cynamonowy działają przeciwmiażdżycowo, obniżając poziom cholesterolu w surowicy krwi. Z badań wynika także, że codzienne spożywanie cynamonu powoduje korzystne obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów oraz frakcji LDL i całkowitego cholesterolu w surowicy krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Z kolei rozpuszczalny w wodzie wyciąg z cynamonu może obniżyć ryzyko nie tylko chorób serca, lecz także cukrzycy. Wszystko dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom - przekonują chemik Richard Anderson oraz specjaliści z amerykańskiego ministerstwa rolnictwa.
Olejek cynamonowy na grypę i przeziębienie
Olejek cynamonowy może być stosowany także jako środek pomocniczy w leczeniu przeziębień, zakażeń dróg oddechowych i grypy. Nic dziwnego - olejek eteryczny, a także wyciągi otrzymywane z kory i liści cynamonowca cejlońskiego wykazują silną aktywność przeciwdrobnoustrojową, w tym wobec bakterii, grzybów oraz wirusów. Olejek cynamonowy wraz z innymi olejkami może być stosowany w aerozoloterapii w zakażeniach dróg oddechowych u dorosłych i dzieci, ale dopiero u tych powyżej 12. roku życia.


http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/cynamon-wlasciwosci-lecznicze-cynamon-dobry-na-odchudzanie-tradzik_34039.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...