poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Anyż biedrzeniec na problemy układu trawiennego i oddechowego

Anyż biedrzeniec [Pimpinella anisum] zwany anyżkiem, ongisiem, hanyżkiem jest jedną z pierwszych roślin jakie uprawiał człowiek.
Pochodzi prawdopodobnie z terenów dzisiejszego Iranu. Pierwsze wzmianki stosowaniu anyżu pojawiły się na papirusach egipskich i w biblijnych księgach.Od niepamiętnych czasów anyż biedrzeniec uprawiali Arabowie, Izraelici, Grecy i Rzymianie. Znany był w Indiach i Chinach.
W Persji anyż stosowano jako środek przeciw migrenom, dezynfekujący, moczopędny, zmniejszający potliwość, na piękną cerę i lśniące zęby. Niektóre starożytne teksty wymieniają biedrzeniec jako antidotum na melancholię, epilepsję i przeciw nocnym koszmarom. Grecki botanik Dioskorides pisał
Anyż daje oddechowi świeżość, obliczu młodzieńczy wygląd i oddala ciężkie sny
W Europie anyż rozpowszechnili Benedyktyni, którzy uprawiali jako roślinę leczniczą w przyklasztornych ogrodach. Do Polski ziele sprowadziła roślinę królowa Bona jako aromatyczną przyprawę do mięs, ciastek, deserów, alkoholi.

Anyż biedrzeniec właściwości lecznicze

Anyż biedrzeniec na problemy układu trawiennego i oddechowego
Jest rośliną jednoroczną z rodziny selerowatych o specyficznym anyżkowym aromacie. Wyrasta do 50 cm. W lipcu i sierpniu na szczytach pędów wyrastają białe, drobne kwiatuszki. Surowcem zielarskim są owoce anyżu biedrzeńca fructi anisi – brunatne rozłupki gruszkowatego kształtu. Zbieramy w drugiej połowie sierpnia kiedy owoce będą szarobrunatne i pędy żółkną. Ścinamy, zawiązujemy w pęczki i wieszamy w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po wymłóceniu owoce dosuszamy w cieple.
Ziarenka anyżu biedrzeńca wykazują silne właściwości
  • bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwpasożytnicze
  • pobudzają wydzielanie śluzu, rozszerzają oskrzela, działają wykrztuśnie
  • wzmagają wydzielanie soków trawiennych
  • rozluźniają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, łagodzą bóle gastryczne
  • hamują procesy gnilne w jelitach, zmniejszają gazy, kolki, zapobiegają namnażaniu grzybów
  • poprawiają pracę całego przewodu pokarmowego
  • działają pobudzająco na mózg, rdzeń kręgowy i wegetatywny system nerwowy
  • działają mlekopędnie, wzmagają laktację
anyż biedrzeniec
Biedrzeniec anyż leczniczo stosujemy w leczeniu
  • nieżytu oskrzeli, zaflegmienia płuc
  • anginy, zapalenia gardła, krtani, tchawicy
  • wszelkich niedomogach trawiennych
  • nerwicach przewodu pokarmowego,
W kuchni jako przyprawę do wypieku pierników, ciast, produkcji alkoholi. Ziarenka anyżku można dodawać do porannej kawy z mlekiem co skutecznie obudzi organizm i poprawi całodzienne trawienie. Anyżkiem wymieszanym z czarnuszką można posypywać pieczywo.  Z owoców anyżu uzyskiwany jest olejek anyżowy stosowany w przypadku bólów migrenowych, nieżytów górnych dróg oddechowych w postaci inhalacji oraz przy pasożytach zewnętrznych jak świerzb, wszawica.

Biedrzeniec anyż przepisy lecznicze
Napar na problemy trawienne
Łyżkę stołową sproszkowanych nasionek zalewamy szklanką wrzątku. 10 minut gotujemy na wolnym ogniu. Przecedzamy.
1/2 szklanki ciepłego wywaru pijemy 3 razy dziennie w chorobach żołądka, jelit. Problemach trawiennych, wzdęciach, jelit, kolce żołądkowej, jelitowej.
Domowy syropek anyżowy

  • 7 łyżeczek zmielonych nasion anyżu biedrzeńca
  • Sztuka anyżu gwiazdkowego
  • Litr wody
  • 2 łyżki miodu
  • Łyżka gliceryny spożywczej
Do gotującej się wody wsypujemy zmielone owoce anyżu. Gotujemy kilkanaście minut na wolnym ogniu aż połowa płynu wyparuje. Przecedzamy, do ciepłego wywaru dodajemy miód i glicerynę. Mieszamy i przelewamy do buteleczek z ciemnego szkła.
Stosujemy
2 łyżeczki syropu co godzinę na kaszel, nieżyt oskrzeli, infekcje dróg oddechowych
3 razy dziennie po łyżce syropu na poprawę pamięci
Herbatka  dla niemowląt
Herbatkę z anyżu można stosować jako środek pomagający w redukcji wzdęć, gazów, kolek u niemowląt po 1 miesiącu życia.
1 łyżeczkę kwiatu anyżu lub nasion zalać wrzątkiem, parzyć 10 min likwiduje wzdęcia, skurcze żołądka i jelit, uspokaja układ trawienny i rozpuszcza flegmę przy kaszlu. Można połączyć z rumiankiem 1:1.
Na pobudzenie laktacji
Łyżkę stołową nasion zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy kwadrans pod przykryciem. Popijamy po trochu ciepły napar przez cały dzień.
Nalewaka anyżowa
20 g nasionek zalewamy 1/4 litra spirytusu odstawiamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Zlewamy płyn. Do wyługowanych ziarenek dolewamy 1/4 litra czystej wódki i odstawiamy na 2 tygodnie. Nalewki łączymy i dosładzamy miodem. Zażywamy 3 x dziennie po 15-20 kropli w kieliszku wody przy infekcjach dróg oddechowych i problemach trawiennych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...