środa, 10 lutego 2016

Pożyteczny „chwast”

Szanowny Czytelniku,
babka lancetowata to jeden z tych doskonałych „chwastów”.
Jeśli masz ogród, na pewno znajdziesz ją na rabatach lub wśród trawy:
zdjęcie
Jest to roślina średniej wielkości (od 15 cm maksymalnie do 50 cm wysokości) o długich i wąskich liściach podzielonych na pięć części. (Według wierzeń ludowych liście powstały z pięciu źdźbeł trawy zszytych przez dobrą wróżkę. Chciała ona pomóc krawcowi, który sprzedał duszę diabłu)1.
Stare liście są łykowate, ale młode można (i trzeba!) zbierać.

Przekąska o subtelnym smaku pieczarek

Wybierz liście z samego środka, delikatnie zielone. Rozetrzyj je w palcach, aż uzyskają kolor chlorofilu w procesie utlenienia.
Liście można jeść świeże, jako smaczną przekąskę o subtelnym smaku pieczarek.
Można je także ugotować – jako jarzynę lub bazę zupy.
Jeśli masz dużo liści babki, można je drobno posiekać i wymieszać z mieszanką sałat, której nadadzą przyjemnego leśnego smaku.

Na gardło i na trawienie

Liście babki zawierają dużo śluzu.
Śluz jest substancją, która po zmieszaniu z wodą gęstnieje i nabiera konsystencji galaretki. Rzadko spotykany w warzywach hodowlanych, częsty natomiast w roślinach dziko rosnących jak prawoślaz, malwa czy ogórecznik.
Przy przełknięciu, babka pokrywa gardło i przełyk cienką warstwą zmiękczającą.
W żołądku i w jelitach wywołuje efekt nawilżenia. Bardzo ułatwia trawienie i przynosi ulgę w zaparciach2.

Środek ratunkowy po użądleniu

Poza domem, babka jest idealnym środkiem ratunkowym przeciwko użądleniu pszczoły lub osy oraz łagodzącym oparzenie pokrzywą.
Rozgniatając jej liście w palcach, otrzymasz gęsty i klejący płyn przynoszący ulgę.
Zresztą, babka bardzo często rośnie w pobliżu pokrzyw. To potwierdzenie ludowego powiedzenia, że „przyroda zawsze daje lekarstwo w parze z chorobą”.

Babka oczyszcza krew, płuca i żołądek

Jeszcze śmielej, szwajcarski opat Kuenzle, specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej i roślin, pisze, że babka najlepiej ze wszystkich roślin oczyszcza krew, płuca i żołądek.
Z tego też powodu byłaby wskazana dla osób cierpiących na anemię, dla osób o słabych płucach i nerkach, chorobliwie bladych, zbyt szczupłych, pokasłujących i zachrypniętych.
Stosuje się ją wówczas w postaci naparu (1 czubatą łyżeczkę listków zalej 1/4 litra wody, zostaw krótko do zaparzenia), okładów z rozdrobnionych liści lub syropu3.

Pączki i nasiona dla ptaków

Kwiaty babki możesz obtoczyć w cieście na pączki i smażyć na patelni.
Natomiast jej nasiona stanowią przysmak dla ptaków.
Oprócz tego, że babka lancetowata to roślina powszechna i swojska, jej wielką zaletą jest to, że nie można jej pomylić z żadną inną.
Uwaga: Tylko nie zrywaj jej w ogrodach, które wcześniej spryskano środkami chwastobójczymi typu Roundup (randap) lub innymi.
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...