sobota, 9 stycznia 2016

Właściwości kaszy jaglanej
Pod względem wartości odżywczej kasza jaglana dorównuje kaszy gryczanej. Ma mało skrobi, za to dużo białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 i B6 oraz żelaza i miedzi.
Kasza jaglana jest lekko strawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu, idealnie nadaje się dla alergików. Warto ją polecić osobom stosującym dietę bezglutenową, a także cierpiącym na niedokrwistość.

Ciekawostki
  • Gorzki smak kaszy jaglanej można usunąć przelewając ją (przed ugotowaniem) najpierw zimną a następnie gorącą wodą. Drugim sposobem jest uprażenie kaszy na suchej patelni a później włożyć do garnka i ugotować.
  • Kasza jaglana jest głównym składnikiem jadłospisu Hunzów, którzy słyną z wyjątkowo długiego życia i doskonałego stanu zdrowia.
  • Jako jedyna wśród zbóż posiada odczyn zasadowy, nie zakwasza organizmu. Osusza organizm usuwając z niego nadmiar wilgoci (np. śluz).
  • Jeśli po ugotowaniu kasza jest twardawa to wystarczy włożyć ją w zakrytym garnku do piekarnika na ok. 20 minut.
  • Oczyszcza organizm z toksyn.
  • Warto kupować kaszę w sprawdzonych sklepach, ponieważ zbyt długo przechowywana „pachnie” stęchlizną.

Jak jeść
Kasza jaglana znakomicie nadaje się do potraw słodkich, ostrych i słonych. Doskonała do zapiekanek z owocami, sałatek, mięs duszonych.
Gotowana na wodzie lun na mleku z dodatkiem owoców stanowi bardzo zdrowe śniadania. Natomiast gotowana na wodzie jak i na bulionie rewelacyjnie pasuje do dań obiadowych. Sprawdza się jako dodatek do duszonych mięs, zwłaszcza kurczaka, ryb, czy fasoli i soczewicy.
Najprostszym sposobem przyrządzenia kaszy jaglanej jest ugotowanie jej, a następnie zapieczenie z dodatkiem masła, cynamonu i owoców, albo pomidorów i oregano.
Dania z kaszy jaglanej są z pewnością idealnym pomysłem na smaczny posiłek za niewygórowaną cenę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...