Zmęczenie: więcej snu nie zawsze wystarcza!
Szanowny Czytelniku,jeśli od czasu do czasu czujesz się zmęczony, dobrze zbilansowana dieta i dłuższy nocny wypoczynek powinny wystarczyć, abyś odzyskał energię.
Jednak wielu pacjentów zgłaszających się do lekarzy cierpi na bardzo silne, długotrwałe zmęczenie, które powoduje, że czują się stale wyczerpani i przygnębieni – po prostu starzy.
Dużo śpią, dobrze się odżywiają, a jednak to nic nie pomaga. Większość lekarzy w odpowiedzi rozkłada bezradnie ręce.
Tymczasem takie zmęczenie jest często zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych!
System odpornościowy, ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi oraz oczywiście pamięć mogą w wyniku przewlekłego silnego zmęczenia ulegać zaburzeniom. Dlatego koniecznie trzeba zająć się pilnie rozwiązaniem tego problemu.
W naszym najnowszym miesięczniku Zdrowie, Witalność i Długowieczność w numerze kwietniowym - poświęconym zmęczeniu - dr Hertoghe podaje konkretne wskazówki, które wielu lekarzy chciałoby znać.
Omawia dokładnie różne kategorie zmęczenia – m.in. zmęczenie poranne, po posiłku, zmęczenie ok. 11 i ok. 16 po południu, zasypianie podczas oglądania telewizji, zmęczenie odczuwane podczas długiego stania lub siedzenia, ciągłe znużenie, nadmierne męczenie się podczas wysiłku fizycznego itd.
Każdy z 14 rodzajów zmęczenia ma inne przyczyny i poważnym błędem jest traktowanie ich jednakowo.
Dlatego dr Hertoghe po pierwsze pomoże Ci precyzyjnie określić, na jaki rodzaj zmęczenia cierpisz. Wskaże prawdopodobne przyczyny i wytłumaczy mechanizm powstawania zmęczenia (w sposób bardzo przystępny i zrozumiały). Poda również konkretne wskazówki dotyczące suplementacji pomocne w pokonaniu każdego rodzaju zmęczenia: witamina B12, kwas foliowy, witamina C, koenzym Q10, karnityna, chrom, żelazo, a także inne rodzaje witamin z grupy B.
Zmęczenie może być wywołane zbyt słabym przyswajaniem składników odżywczych. Dr Hertoghe wyjaśnia, jak przezwyciężyć brak energii poprzez przyjmowanie – jeśli to konieczne – enzymów trzustkowych, probiotyków, a także naturalnych środków poprawiających produkcję kwasu solnego w żołądku.
Zmęczenie bywa dość często spowodowane niedoborami hormonów. Dr Hertoghe pomoże Ci zrozumieć, na czym to polega, ponieważ może Ci brakować zarówno hormonów trzustki, kortyzolu, aldosteronu, estrogenów jak i testosteronu.
Niedobory hormonalne są najczęściej niedoceniane przez współczesną medycynę (za moment wyjaśnię czemu). Tymczasem hormony są nie tylko odpowiedzialne za Twoją siłę i poziom energii, ale również dzięki nim wyglądasz atrakcyjnie.
Niewiele osób otrzymuje od lekarza jakieś konkretne informacje na temat swojego poziomu hormonów – choć jest to najbardziej istotny temat jeśli chodzi o utrzymanie i odzyskanie optymalnego zdrowia.
U źródła wielu „chorób“ leży brak równowagi hormonalnej, który można odpowiednio skorygować
Dlaczego? To proste.Wiele dolegliwości jest obecnie leczonych za pomocą kosztownych, a nawet niebezpiecznych leków chemicznych, podczas gdy prawdziwa przyczyna wystąpienia chorób lub zaostrzenia ich przebiegu leży gdzieś zupełnie indziej. Większość chorób to efekt problemów związanych z produkcją lub niedoborem hormonów.
- Jeśli więc cierpisz na chroniczne zmęczenie, depresję, masz trudności w zrzuceniu wagi lub męczą Cię częste skurcze, koniecznie sprawdź funkcjonowanie Twojej tarczycy. Poważne choroby tarczycy są rzadkie, ale bardzo często spotyka się dolegliwości wynikające z jej drobniejszych dysfunkcji, szczególnie tych powiązanych z przewlekłym stresem.
- Jeżeli męczy Cię bezsenność albo jeśli sen nie daje Ci wypoczynku, możesz cierpieć z powodu braku melatoniny – hormonu snu. Melatonina jest jednym z najbardziej skutecznych i najbezpieczniejszych naturalnych leków – nie ustalono, aby jakiekolwiek dawki tego hormonu przeciwdziałającego starzeniu się komórek były szkodliwe.
- Jeśli cierpisz z powodu otyłości, cukrzycy, problemów z sercem, nie zaczynaj restrykcyjnej diety, intensywnego programu fitness ani brania leków, które mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Twoje problemy zdrowotne mogą po prostu wynikać z niedoboru estrogenów i progesteronu u kobiet, a testosteronu u mężczyzn. U obydwu płci zaś z powodu niedoboru hormonu wzrostu – produkowanego przez przysadkę mózgową.
- Jeżeli czujesz, że starzejesz się zbyt szybko; jeśli Twoja skóra jest wysuszona i trudniej się goi, a Twoje kości stały się delikatne i łamliwe; gdy pogarsza Ci się pamięć, zmniejsza pożądanie seksualne i odczuwalna przyjemność z kontaktów intymnych, sprawdź swój poziom DHEA albo hormonu wzrostu.
Tyle że niezwykle trudno jest zdobyć takie informacje, chyba że przeczytasz o nich w raportach dr. Hertoghe’a.
Częstą przyczyną chorób lub przyspieszonego starzenia się organizmu są np. niedobory podstawowych składników odżywczych, takich jak:
- składniki mineralne: wapń, żelazo, jod, magnez, fosfor, potas, selen, sód, siarka, cynk
- witamina A (retinol), B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5, B6, B8 (biotyna), B9 (kwas foliowy), B12, cholina, witaminy C, D2, D3, E, K
- aminokwasy: 8 aminokwasów nie jest wytwarzanych przez organizm i dlatego musi być dostarczane z pożywieniem
- tłuszcze: wiele tłuszczów jest niezbędnych: sterole, tokoferole, fosfolipidy, sfingolipidy, jednonienasycone, wielonienasycone...
Jeśli chodzi o hormony, jest ich prawie 100, których działanie jest dobrze znane i które warto rozważyć w przypadku chorób i dolegliwości. Są to niezwykle ważne zagadnienia.
Dlatego właśnie poprosiłem dra Hertoghe’a, żeby wybierał i przekazywał naszym Czytelnikom najbardziej istotne informacje na ten temat w sposób łatwy do zrozumienia. Bo, w żaden sposób nie podważając kompetencji Twojego lekarza, jest mało prawdopodobne, aby był on specjalistą akurat w tej tematyce.
Dzięki regularnemu czytaniu i stosowaniu wskazówek zawartych w nowym miesięczniku Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe‘a dziesiątki tysięcy ludzi mogą zmienić swoje życie na lepsze.
Dr Thierry Hertoghe jest autorem podręcznika dla lekarzy na temat hormonów (Hormone Handbook), w którym omawia bezpieczne i skuteczne terapie hormonalne, udokumentowane w ważnych publikacjach naukowych z tej dziedziny.
Jean-Marc Dupuis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz