wtorek, 12 czerwca 2018

Aromaterapia

Zabiegi wspomagające proces detoksykacji.
W procesie oczyszczania, następuje intensyfikacja spalania wszelkich zastoin i patogenów, uwalnia się ogromna ilość toksyn, która poprzez specjalne treningi ordynowane podczas turnusu detoksykacji - usuwane są z organizmu. Nie mniej jednak, bardzo pożądane jest wspomaganie tych procesów za pomocą masaży całego ciała wykonywanych przy użyciu specjalnie skomponowanej mieszanki olejków eterycznych. Ciepło wytwarzane podczas masażu, jak również optymalna mieszanka olejków eterycznych zwiększa przepływ krwi w naczyniach włosowatych co w znacznym stopniu zwiększa wydalanie toksyn i odciąża mięśnie. Ponadto substancje lotne zawarte w mieszankach eterycznych oddziaływują korzystnie na poziomie psychicznym i mentalnym. Zabiegi aromaterapii pogłębione są o naturalną kosmetykę twarzy, dekoltu, pilingi, łaźni parowej na twarz oraz naturalne maski kosmetyczne - dostosowane indywidualnie do potrzeb skóry. Istnieje również możliwość włączenia bardziej specjalistycznych zabiegów związanych z pielęgnacją twarzy i ciała. Kwestia ta pozostaje do indywidualnej decyzji uczestnika i skonsultowania na miejscu lub wcześniejszego uzgodnienia telefonicznie lub e-mailem.
Co to jest aromaterapia ?
Powszechnie wiadomo, że aromaterapia jest jedną z najstarszych praktyk uzdrowicielskich. Choć terminem tym zaczęto określać nazwę tej metody dopiero od 1928 roku, kiedy to pewien francuski chemik Rene Maurice Gattefosse na skutek pewnego zdarzenia podjął bardziej zaawansowane badania nad działaniem olejków eterycznych i w efekcie wydał książkę o nazwie „ Aromaterapia”. Data ta stała się oficjalnym początkiem metody, choć tak naprawdę aromaterapia swymi korzeniami sięga do 3000 lat p.n.e. Trudno z całą pewnością stwierdzić kiedy to się zaczęło, ale sadzę, że od „zawsze” ludzie wykorzystywali lecznicze właściwości olejków eterycznych zawartych w niektórych roślinach intuicyjnie  oraz poprzez obserwację i doświadczenie wiedząc, że mogą im one pomóc wyleczyć różne dolegliwości.
Jedną z dawnych form zabiegów aromaterapeutycznych było dodawanie ziół do ogniska. Ludzie zauważali, że kiedy spalają pewne rośliny, dym, który wytwarza się podczas procesu spalania wpływa na ich stany emocjonalne. Stosowali te formy aromaterapii do wprowadzania się w trans podczas różnych praktyk szamańskich i uzdrowicielskich. Do dziś na całym świecie, zwyczaj ten praktykowany jest przez różne kultury.Faktem jest również, że metodę okadzania pomieszczeń dymem pochodzącym ze spalanie tymianku i rozmarynu w celach dezynfekujących, stosowano we francuskich szpitalach jeszcze całkiem niedawno (na schyłku XIX wieku) Ciekawe, że zarzucono tę metodę w momencie, kiedy badania naukowe potwierdziły jej skuteczność. Były to jednak czasy, kiedy do farmakologii i medycyny wkraczała pseudonowoczesność i kiedy masowo zaczęto wprowadzać do środków leczniczych wyizolowane z roślin ekstrakty, które stopniowo zaczęto zastępować tańszymi, syntetycznymi, chemicznymi substytutami. Niestety, te wyizolowane składniki pozbawione działania synergistycznego często działają o wiele słabiej i mniej wszechstronnie niż naturalne wyciągi roślin. Syntetyki są martwe i w moim przekonaniu, tylko sztucznie podtrzymują efekt braku zewnętrznych objawów choroby – maskując cielesne symptomy, ale nie przywracają zdrowia. Uzależniają organizm od nienaturalnej stymulacji i pozbawiając go możliwości samoregulacji oraz szansy na wyleczenie za pomocą silnych, skutecznych i holistycznych metod naturalnego uzdrawiania lub po prostu mechanizmów samoleczenia.
Ważną postacią w świecie aromaterapii był niejaki Avicenna, (niezwykła postać ze świata arabskich uczonych, medyków, filozofów , żyjący w latach 980-1037 n.e) który wydestylował pierwszy olejek eteryczny, konstruując urządzenie, które do dziś jest prototypem. Do rozwoju aromaterapii przyczyniło się wielu światłych ludzi, nie sposób wymienić ich wszystkich w tym krótkim przedstawieniu tak rozległej metody.
Warto jednak wspomnieć nazwisko dr. Jeana Valnet, który przez lata (w pierwszej połowie XIX wieku) z powodzeniempraktykował leczenie ciężkich przypadków poparzeń i ran jako lekarz wojskowy, a później pomimo sceptycyzmu środowisk medycznych, w szpitalu psychiatrycznym - stosując olejki eteryczne. W efekcie tych doświadczeń wydał książkę pt „Aromaterapia Praktyczna”, która stała się klasycznym podręcznikiem aromaterapeutów na całym świecie.

Olejki eteryczne zajmują również szczególne i niezastąpione miejsce w Ajurwedzie, z powodzeniem stosuje się je tam przy zabiegach równoważących poszczególne dosze i harmonizujących przez to cały organizm.
Olejki eteryczne to bardzo stężone substancje otrzymywane z całych roślin leczniczych lub z pewnych ich partii.
Oto tylko niektóre z ich właściwości:  -przeciwzapalne, -przeciwbólowe, -regenerujące, -bakteriobójcze, -grzybobójcze, -przeciwwirusowe, -równoważące, -stumulujące, -antydepresyjne, -regulujące
Każdy olejek składa się z co najmniej kilkuset składników, stanowiących synergistyczną mieszankę skonstruowaną przez samą naturę i nie jest możliwe przy obecnym stanie wiedzy, abyśmy do końca poznali wszystkie mechanizmy działające poprzez tę synergię.. ale pewnym jest, że jest są to niezwykle silne i wielopoziomowo działające substancje. Naszym zadaniem jest tylko w pełni wykorzystać ich potencjał..
Obecnie ta dziedzina, jaką jest aromaterapia rozwinęła się bardzo dynamicznie. Na rynku jest wielu dostawców olejków, są organizacje, które starają się nadzorować pozyskiwanie wiedzy z tej dziedziny oraz określają normy produkcyjne, aby metoda stosowana była bezpiecznie i skutecznie.
Osobiście uważam jednak, że jest to obszar, gdzie wiele jest jeszcze do zrobienia. Aromaterapia ciągle jeszcze bardziej kojarzona jest z „ładnym zapachem” i nie docenia się jej siły jako metody leczniczej. Jestem pewna, że ta dziedzina mogłaby w bardziej znaczący sposób przyczynić się do poprawienia jakości życia chorym, mogłaby być obecna w różnych dziedzinach życia, wypierając syntetyczne i chemiczne substytuty, które są używane w różnych gałęziach życia, wzbogacając je o nową jakość.
W mojej praktyce od lat już używam olejków eterycznych, za każdym razem ucząc się czegoś nowego, gdyż aromaterapia jest dziedziną, która ciagle mnie zaskakuje, ukazując coraz większe spektrum możliwości zastosowań. Dzięki długoletnim badaniom i eksperymentom mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że aromaterapia bardzo skutecznie radzi sobie z większością problemów skórnych oraz w istotny sposób przyczynia się do równoważenia różnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Ponadto olejki eteryczne poprzez swoją drobnocząsteczkową budowę mają zdolność przenikania do warstw rozrodczych skóry w istotny sposób wpływając na jej wygląd i fizjologię. Ta specyficzna budowa czyni je też substancjami mającymi zdolność dostawanie się wraz z krwioobiegiem do wnętrza organizmu, regulowania i równoważenia większości jego funkcji, łącznie ze stymulacją systemu hormonalnego. Dodatkowo olejki poprzez nos i zmysł powonienia oddziaływują na obszary mózgu odpowiedzialne za różne stany emocjonalne. Dzięki tej wiedzy otwiera się przed nami wspaniały wachlarz możliwości wspomagania naszego organizmu w różnych sytuacjach.
Pracuję, używając olejków kilku producentów, niejednokrotnie sprowadzając poszczególne z nich z różnych zakątków świata, dobierając je bardzo starannie i dbając o to, aby w mojej bazie znajdowały się również cenne „perełki” jak olejek różny, jaśminowy, verbenowy oraz takie unikaty jak tuberosa czy irys. Jest to dla mnie ważne, gdyż pozwala mi to z tworzyć naprawdę skuteczne i interesujące dla „nosa” mieszanki terapeutyczne.
Moje doświadczenie w pracy z olejkami eterycznymi, jak również uważna obserwacje wpływu, jaki wywierają one na organizmy żywe pozwala mi dobierać indywidualny program, który realizuję podczas zabiegu terapeutycznego w ramach treningu detoksykacji organizmu.
 
ze stronki:
http://www.znatura.pl/aromaterapia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...