piątek, 24 marca 2017

Hashimoto – naturalne leczenie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy



  1. Leczenie chorób tarczycy to skomplikowany proces. Powszechnie uznaje się, że Hashimoto jak i inne pokrewne jej choroby są nieuleczalne (!). Terapia podręcznikowo-akademicka sugeruje podawanie w takich przypadkach hormonów, zwykle do końca życia pacjenta.
Tym samym uruchamia się jednak proces powodujący deficyt pierwotnej funkcji wydzielniczej gruczołu tarczycy. Leczenie hormonalne powoduje jedynie odwleczenie choroby w czasie. Później okazuję się, że niedoczynność tarczycy wynika głównie z ubytków witaminowo-mineralnych, a występująca autoagresja ma związek z infekcjami bakteryjno-wirusowymi.

Jak więc uzdrowić tarczycę (m.in. Hashimoto) ?

Przyczyn pojawiania się choroby tarczycy wymienia się wiele, dlatego też terapia jest długotrwała i skomplikowana, a także ociera się o różne aspekty naszego życia. Najnowsze badania naukowe pozwoliły opracować raport, dający chorym szansę na pełne wyzdrowienie, bez zbędnego faszerowania się hormonami.
Główne przyczyny występowania chorób tarczycy to:
  • Braki witaminowe – szczególne znaczenie ma tutaj niski poziom witamin z grupy B oraz witaminy D3.
  • Niedobór jodu nieorganicznego – jod występujący w soli jodowanej jest bowiem niewystarczający dla organizmu.
  • Uboga lub niewłaściwa dieta – zawierająca nieodpowiednią ilości witamin i mikroelementów, bazująca na nadmiarze nabiału, pszenicy, tłuszczów trans i cukrów prostych, powodujących chroniczne stany zapalne.
  • Grzyby typu Candida – powodujące przewlekłe choroby i nadwyrężające działanie układu hormonalnego.
  • Zaburzenia związane z jelitami – głównie ich nieszczelność, polegająca na przedostawaniu się do organizmu metali ciężkich, toksyn i niestrawionego pokarmu ale także ich duża zawartość w złogi, które prowadzą do tego, że jelita nie wchłaniają należycie pełnowartościowych substancji oraz nie produkują białych krwinek układu odpornościowego.
  • Antykoncepcja hormonalna – powodująca olbrzymie rewolucje w układzie hormonalnym. Niekiedy zachodzi konieczność całkowitego odstawienia środków antykoncepcyjnych aby móc podjąć skuteczne próby kuracji tarczycy.
  • Nieobecność prekursorów i prohormonów – bez udziału, których tarczyca nie jest w stanie samoistnie wytwarzać szczególnych dla dobrego zdrowia hormonów. Ich deficyt jest najczęściej wynikiem nie dostarczania ich z pokarmem lub brakiem odpowiedniego ich wchłaniania z pokarmu.
  • Patogeny wewnątrzkomórkowe – powodujące autoagresję i mutację komórek.
  • Uboga flora bakteryjna – powodująca nienależyte przyswajanie witamin oraz naturalnych czynników terapeutycznych.
  • Smog elektromagnetyczny – zaburzający energetykę pracy komórek człowieka, co skutkuje obumieraniem lub mutowaniem komórek, zwłaszcza w przypadku chorób tarczycy.
  • Choroby autoimmunologicznie pokrewne – prowadzące zwykle do występowania chorób w parach bądź trójkątach. Zaburzenia tarczycy bardzo często występują wspólnie z chorobami układu krążenia oraz cukrzycą.

HASHIMOTO – antidotum na chorobę

Chorujący na Hashimoto doskonale znają podstawy tejże choroby. Niemniej jednak warto choć w małym stopniu zarysować jej obraz z punktu widzenia organizmu i reakcji w nim zachodzących. Otóż stan chorobowy zaczyna się od braków witaminowo-mineralnych, a w następstwie prowadzi to do przewlekłego stanu zapalnego organizmu.
Przebieg chorobowy może postępować, wówczas przeciwciała zaczynają być skierowane przeciwko enzymom lub tkankom tarczycy, powoli doprowadzając ją do wyniszczenia. Tarczyca wówczas ze zwiększoną intensywnością uwalnia hormony i ten stan określa się jako jej nadczynność.
Hashimoto podąża stopniowo prowadząc z nadczynności w niedoczynność tarczycy, poprzez płynne wyniszczanie jej komórek, co w następstwie prowadzi do braku fizycznej możliwości produkowania przez nią hormonów. Istotne znaczenie ma fakt, iż długotrwałe uszkodzenia wynikające z autoagresji prowadzą do nieprzemijającej niedoczynności tarczycy, wynikającą z fizycznej awarii tego gruczołu.
Po latach tarczyca jest cała w strzępach i przestaje w zupełności pracować. Niezwykle niebezpieczną i szkodliwą metodą używaną w przypadku przewlekłego Hashimoto, jest terapia jodem 131, który transmituje promieniowanie BETA. Jest to metoda stosowana na szczęście rzadko ale zdarzają się jej pojedyncze przypadki. Jest ona na tyle groźna, że całkowicie wyniszcza pozostałości gruczołu tarczycy i jesteśmy skazani na życie bez niej.

Schemat leczenia Hashimoto jest stopniowy i polega na:

  1. Hashimoto niedoczynność tarczycy
Chcąc wyleczyć się z Hashimoto musimy niejako cofnąć bieg choroby, a dokładnie doprowadzić do nadczynności tarczycy.
  1. Niedoczynność tarczycy zdrowa tarczyca
Sposób doprowadzenia tarczycy z niedoczynności do stanu zdrowego nie jest skomplikowany, pod warunkiem, że gruczoł ten w dalszym ciągu egzystuje i nie jest całkowicie zniszczony. W przeciwnym razie szanse na wyleczenie są nikłe. Dlatego też ważne jest aby opisaną metodę leczenia zastosować w początkowym stadium choroby.

Schemat leczenia tarczycy możemy podzielić na 6 newralgicznych płaszczyzn:

Higiena życia
Jelita – każdy proces leczenia należy rozpocząć od odnowy jelit, poprzez ich oczyszczenie i uszczelnienie za pomocą powszechnie dostępnych diet i suplementacji..
Żywienie
– z diety należy wykluczyć cukry rafinowane, syropy glukozowo-fruktozowe, słodycze, produkty rafinowane, pszenicę, którą można zastąpić kaszami lub ryżem, sól morską białą i sól jodowaną, mleko oraz nabiał, tłuszcze w postaci płynnej za wyjątkiem oleju lnianego, oliwy z oliwek i oleju z nasion chia, tłuszcze w postaci stałej za wyjątkiem oleju kokosowego, masła klarowanego, smalcu i słoniny, słodkie napoje, napoje zimne, pokarmy oraz napoje w plastikowych opakowaniach, ryby, używki typu alkohol i papierosy.
– wśród żywności, którą należy spożywać wymienia się wszelkiego rodzaju kiszonki takie jak sok z kiszonych ogórków czy kiszonej kapusty, świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne, wodę, olej lniany, olej z rokitnika, sól himalajską lub kłodawską. Smażymy tylko na tłuszczach stałych czyli na słoninie, smalcu, maśle klarowanym lub oleju kokosowym. Do dopuszczalnych pokarmów zalicza się wszelkiego rodzaju przyprawy, takie jak kurkuma i pieprz (zawsze w parze), papryka, pietruszka, goździki, kolendra, kardamon, cynamon cejloński, imbir, szafran, oregano, rozmaryn, liść laurowy, ziele angielskie czy pieprz ziołowy, świeże papryczki chili, ashwagandha, czyli inaczej witania ospała, peruwiański żeńszeń maca, jajka i mięso.
Sen
Podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn, które wyprodukował w ciągu dnia. Brak snu przez kilka dób może prowadzić do zgonu z przemęczenia i zatrucia. Stąd też sen jest niezwykle ważny w procesie leczenia niedoskonałości tarczycy.
Ruch
Podczas ruchu stymulujemy organizm do wytwarzania hormonów, również tarczycę. Zaleca się codzienne od 30 do 45 minut ruchu/sportu.
Otoczenie
Eliminujemy z otoczenia wszystko to co zawiera aluminium lub teflon, toksyczne ubrania, trujące kosmetyki, ograniczamy do minimum używanie urządzeń elektromagnetycznych, odrzucamy fluor.



Suplementacja
Głównie witamina D oraz wapń, selen, cynk, żelazo, witamina E, witaminy z grupy B (zwłaszcza B12), probiotyki.
Zioła
Wyciąg z jeżówki pospolitej (echinacea), lukrecja, dąbrówka rozłogowa, ashwagandha, bakopa drobnolistna, żeńszeń syberyjski, morszczyn pęcherzykowaty, siemię lniane, czarny orzech, melisa lekarska.
Walka z patogenem
W pierwszym etapie zaleca się odrobaczanie, które można prowadzić równorzędnie z oczyszczaniem jelit. Zaleca się aby odrobaczanie przeprowadzać 1-2 razy w roku, zwłaszcza gdy mamy częsty kontakt ze zwierzętami lub dużo podróżujemy. Następnym krokiem jest poddanie się wybranej metodzie walki z patogenem, wśród których wymienia się:
  1. Protokół leczenia zakażeń bakteriami i wirusami wewnątrzkomórkowymi
  2. Protokół Buhnera PLUS, czyli naturalny protokół leczenia bakterii wewnątrzkomórkowych i wirusów
  3. Protokół jodowy dr. Browsteina
Protokół ten polega na zastosowaniu płynu Lugola. Przed przystąpieniem do jego stosowania musimy mieć pewność, że nie jesteśmy na niego uczuleni, sprawdzając to poprzez jego wsmarowanie w skórę brzucha lub nadgarstka. Jeśli nie zauważymy niepokojących oznak uczuleniowych, wówczas możemy spokojnie przystąpić do zastosowania protokołu. Płyn Lugola najlepiej jest połączyć z sokiem owocowym, gdyż w kompozycji z wodą może posiadać odpychający smak. Dawkowanie płynu odbywa się w następujący sposób:
  • Tydzień I – 1-2 krople 1xdziennie
  • Tydzień II – 3-5 kropli 1xdziennie
  • Tydzień III – 4-7 kropli 1xdziennie
  • Każdego tygodnia zwiększamy dawkę o kilka kropel, tak aby w konsekwencji dojść do proporcji 40-60 kropli dziennie, stosując je dwa razy dziennie po 20-30 kropli
  • Gdy dojdziemy do dawki 30 kropli dziennie, wówczas dawkę dzielimy na pół, czyli dwa razy dziennie po 15 kropel.
Przyjmowanie tego specyfiku może nieść za sobą niestety niepożądane objawy, takie jak zawroty głowy, osłabienie czy nudności. Wówczas przyjmowanie płynu należy wstrzymać na okres 2-3 dni, a następnie go wznowić.
Dążeniem tej terapii jest nasycenie tarczycy jodem do tego stopnia aby odbudowana mogła rozpocząć swoją funkcjonalność od początku.
Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i niezbędna jest jego dogłębna obserwacja podczas kuracji. Tym samym należy indywidualnie wypracować sobie własny tok leczenia.
DHEA
To substancja produkowana przez ludzki organizm w korze nadnerczy, przekształcana, zwłaszcza przez tarczycę w niezbędne hormony. W związku z tym, że wraz z upływem lat nasz organizm produkuje coraz mniej DHEA, ważne jest jej uzupełnianie.
W praktyce zaleca się wprowadzenie tego suplementu po 35 roku życia. Dawkowanie DHEA jest nastepujące:
  1. w przypadku kobiet – 1xdziennie od 5 do 25 mg
  2. w przypadku mężczyzn – 1xdziennie od 10 do 50 mg
Niezależnie od płci dawkowanie suplementu należy uprzednio skonsultować z lekarzem.
Sztuczny hormon tarczycy – proces odstawiania leków
Podczas terapii powoli zmniejszamy dawki sztucznych hormonów tarczycy, bacznie obserwując nasz organizm. Pierwsze podejście obniżające dawkę zaleca się w 3-5 tygodniu terapii. W trakcie leczenia Hashimoto, TSH może osiągać wysokie progi , co jednak nie przekłada się na globalny nastój.
Niestety czas przyjmowania sztucznych hormonów ma horrendalny wpływ na czas i powodzenie leczenia. Osoby przyjmujące leki przez długi czas, zwykle poddane są dłuższemu leczeniu, a gwarancja odzyskania zdrowia w 100% nie jest pewnikiem. Wynika to z dwóch powodów a mianowicie:
  1. Całkowitego rozleniwienia tarczycy, spowodowanego dostarczaniem sztucznych hormonów, a tym samym zanikiem używanego dotąd narządu,
  2. Nieodwracalnych zmian i uszkodzeń tarczycy, które są zwykle następstwem autoagresji lub chronicznego stanu zapalnego.
Podsumowując należy przypomnieć, że aby kuracja była skuteczna w 100% i przyniosła wymierne korzyści należy oczyścić i uszczelnić jelita (sposoby) oraz odnowić florę bakteryjną w organizmie.
Istotne znaczenie ma również fakt, iż przed podjęciem decyzji o leczeniu, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż stosowane na co dzień leki i suplementy diety mogą bowiem wchodzić w interakcję z powyższymi substancjami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...