piątek, 24 sierpnia 2018


BABKA PŁESZNIK – właściwości i zastosowanie

Babka płesznik to roślina, która ma właściwości podobne do siemienia lnianego – pomaga uregulować pracę jelit. Poza tym łagodzi objawy hemoroidów, reguluje poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 i łagodzi objawy łuszczycy i trądziku różowatego. Ponadto pomaga schudnąć i jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma babka płesznik.
Babka płesznik (Plantago psyllium L.), inaczej pchlica, płesznic (na Lubelszczyźnie) i pchle nasienie (na Mazowszu), to roślina pochodząca z zachodniego rejonu Morza Śródziemnego (stąd inna nazwa – babka śródziemnomorska), północnej Afryki i zachodniej Azji. Jej właściwości zdrowotne, a konkretnie nasion babki płesznik (łac. Psylli semen), które są surowcem leczniczym, wykorzystywano w medycynie ludowej m.in. na kaszel (jako środek wykrztuśny, przeciwkaszlowy, w zapaleniu oskrzeli), czerwonkę i bóle w chorobach reumatycznych i artretyzmie. Współczesne badania potwierdzają, że babka płesznik wykazuje liczne właściwości zdrowotne.
Babka płesznik na zaparcia, biegunki, hemoroidy i wrzody
Nasiona babki płesznik ułatwiają wypróżnianie, ponieważ po kontakcie z wodą uwalniają śluz i tworzą żel ułatwiający przesuwanie mas zalegających w jelitach. W związku z tym poleca się je stosować pomocniczo w leczeniu okresowych zaparć.
Podczas stosowania nasion babki płesznik zalecane jest pice dużej ilości płynów (najlepiej wody)
Babka płesznik zwiększa lepkość treści jelitowej, tym samym normalizując czas przejścia mas kałowych przez jelita, a co za tym idzie - częstość wypróżniania się. W związku z tym można ją stosować także w przypadku biegunek, tym bardziej, że wpływa na wzrost liczby "dobrych" bakterii jelitowych, a tym samym poprawia florę bakteryjną w jelitach.
Ponadto babkę płesznik można stosować przy hemoroidach (guzkach krwawniczych odbytu). Babka płesznik nie tylko ureguluje pracę jelit, lecz także złagodzi bóle i świąd oraz zmniejszy krwotoki.
Babkę płesznik mogą stosować także osoby zmagające się z chorobą wrzodową, podrażnieniami przewodu pokarmowego oraz zespołem jelita drażliwego, gdyż działa osłonowo i przeciwzapalnie.
Babka płesznik a ciąża
Czy w ciąży można stosować babkę płesznik? Roślina ta jest bezpieczna dla zdrowia przyszłych mam (a także ich dzieci) i jak najbardziej wskazania w ich diecie. Pomaga bowiem uporać się częstymi w tym czasie zaparciami.
Babka płesznik zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego?
Powszechnie uważa się, że banka płesznik, ze względu na dużą zawartość błonnika, może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Niestety, nie dowiedziono wpływu diety wysoko włóknistej (babka płesznik jest jej częścią) na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nawrotu jelita grubego. Co więcej, dokładne badania wykazały nieznaczny związek pomiędzy dietą wysoko włóknistą a ryzykiem wystąpienia tego nowotworu.
Z kolei z innych badań wynika, że babka płesznik może wspomóc leczenie nowotworów nerki, piersi i skóry. Naukowcy zbadali wpływ wyciągu z liści różnych gatunków babki (nie tylko płesznik), czyli Plantago, na komórki nowotworu nerki i piersi oraz nowotworu złośliwego skóry. Okazało się, wyciągi te wykazują właściwości cytotoksyczne (działają jak trucizna na komórki nowotworowe). Za ten efekt odpowiedzialny jest flawonoid – 7- O -b-glikozyd luteoliny, który jest głównym składnikiem gatunków Plantago. Jednakże potwierdzenie właściwości przeciwnowotworowych babki płesznik wymaga przeprowadzenia badań klinicznych.
Babka płesznik - przeciwwskazania
Babki płesznik nie należy stosować w stanach skurczowych lub niedrożności jelit, a także przy bólach brzucha o nieznanej przyczynie.
Poza tym nie można przyjmować babki płesznik (ani żadnych preparatów, które ją zawierają) przed planowaną kolonoskopią.
Babki płesznik nie należy stosować jednocześnie z lekami. W takich przypadkach należy zachować co najmniej godzinny odstęp, gdyż nasiona babki mogą opóźniać wchłanianie leków.
Babka płesznik obniża poziom cholesterolu
Nasiona babki płesznik przyczyniają się do znaczącego obniżenia poziomu "złego" (LDL) i zwiększania poziomu "dobrego" (HDL) cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Naukowcy przekonują, że babka płesznik może być stosowana także w terapii łagodnej i średniej hypercholesterolemii (czyli w stanach podwyższonego powyżej normy stężenia cholesterolu we krwi).
Babka płesznik obniża poziom cukru we krwi
Jak wynika z badań z udziałem osób chorych na cukrzycę typu 2, babka płesznik redukuje poziom glukozy we krwi o około 12 proc., oraz zmniejsza zawartość cukru w moczu. Wszystko dzięki zawartości błonnika.
Babka płesznik na odchudzanie
Babkę płesznik lub suplementy diety zawierające naturalny błonnik z tej rośliny zaleca się włączyć do diety odchudzającej. Babka płesznik ogranicza wchłanianie tłuszczu, zmniejsza uczucie głodu oraz przyśpiesza przemianę materii.

Babka płesznik – skutki uboczne
Babka płesznik może początkowo powodować wzdęcia, uczucie pełności, które z czasem przemija.
Babka płesznik na łuszczycę i inne choroby skóry
Napar zawierający śluz z nasion babki płesznik można stosować w postaci okładów przy chorobach skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry (i inne stany zapalne skóry), trądzik różowaty i łuszczyca. Ponadto mogą ją stosować osoby zmagające się z suchą skórą, gdyż okład ma właściwości nawilżające i odżywcze.

 Autor: Monika Majewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WROTYCZ na kleszcze i inne robaki. Właściwości i zastosowanie wrotyczu ...